Obrazek przedstawia kartke z napisem "Employee Wellbeing", trzymaną przez osobę. w tle komputer i przestrzeń biurowa.

Troska o dobrostan pracowników jest jednym z głównych wyzwań pracodawców

Robiła wywiad z Danielem Craigiem krótko po tym, jak skończył nagrywać „Cassino Royale”, swojego pierwszego filmu o przygodach Jamesa Bonda. Nie wyglądał na bohatera kina akcji – wspomina Janice Kaplan. „Był wykończony długimi dniami na planie filmowym i wieczorami na siłowni, gdzie budował muskulaturę agenta 007”. Amerykańska dziennikarka dziwiła się, że aktorowi tej klasy nie jest dane szczęście, choć bardzo mu na tym zależało, o czym świadczył napis na jego bransoletce: „Im więcej w nas radości, tym jesteśmy doskonalsi”. Craig stwierdził, że to dobra filozofia życia, po czym przyznał, że w tej akurat chwili nie odczuwa ani radości, ani wdzięczności.   

Wypalenie zawodowe AD 2023

Bez względu na to, kim jesteśmy – gwiazdorami filmowymi, specjalistami PR czy prezesami korporacji – nie zawsze tryskamy entuzjazmem. Przeciwnie, nierzadko praca pozbawia nas zadowolenia, optymizmu i energii. 65 proc. polskich pracowników dostrzega u siebie oznaki wypalenia zawodowego – wynika z sondażu UCE Research i Syno Poland. Z kolei Instytut Gallupa informuje, że na całym świecie występuje bezprecedensowy spadek satysfakcji z życia – nieprzyjemne uczucia: złość, stres, smutek i niepokój, osiągnęły rekordowy poziom, a to negatywnie wpływa na motywację i jakość pracy. Według innych analiz zatrudnieni oczekują, że to pracodawca zatroszczy się o ich dobrostan, co leży również w jego interesie – zwyczajnie opłaca się mieć na pokładzie ludzi zdrowych, zadowolonych i pozytywnie nastawionych do swych obowiązków.

Z czym się je wellbeing?

Jeśli chodzi o wellbeing, można wyróżnić dwa podejścia: prewencyjne i proaktywne. Pierwsze polega na eliminowaniu czynników osłabiających zdrowie i prowadzących do wypalenia zawodowego – takich jak przemęczenie, nadmierna presja na wyniki, stres. Drugi sposób to tworzenie środowiska pracy, które sprzyja zwiększaniu odporności psychicznej – to m.in. dobra atmosfera w zespole, spotkania integracyjne, empatyczny szef czy sesje z psychoterapeutą w pakiecie świadczeń pozafinansowych. Rzecz jasna, obie metody się uzupełniają i można stosować je razem.

Liczby nie kłapią – wellbeing to wyższa efektywność

Według jednego z badań troska o samopoczucie pracowników poprawia ich efektywność o 35 proc., o 50 proc. zmniejsza absencje chorobowe i o 65 proc. przyczynia się do spadku rotacji. Dlaczego jednak tyle osób w naszych biurach wygląda na równie nieszczęśliwych i apatycznych jak Daniel Crage podczas wywiadu z Janice Kaplan? Szkopuł w tym, że większość pracodawców zdaje sobie sprawę z pozytywnego wpływu programów wellbeingowych na zatrudnionych, ale nie wie, jak je sensownie konstruować i wdrażać. Dobra wiadomość brzmi: firmy nie muszą specjalistami od wellbeingu – od tego mają doradców personalnych, którzy podpowiedzą im, jak skutecznie zadbać o kadry.

>>> Zobacz, jak skutecznie i efektywnie oceniać swój zespół

Scroll to Top