Savoir vivre w procesie rekrutacji

Spóźnienia

Są źle odbierane przy okazji każdego spotkania biznesowego, a spotkanie rekrutacyjne również do takich się zalicza. O każdym, nawet kilkuminutowym spóźnieniu powinniśmy poinformować telefonicznie lub mailowo, ponieważ w ten sposób pokazujemy rekruterowi, że traktujemy go z szacunkiem i zależy nam na udziale w procesie rekrutacyjnym, do którego nas zaangażował. Niestety, zdarzają się również przypadki, gdy kandydat nie pojawia się w ogóle na wcześniej umówionym spotkaniu i zapomina poinformować rekrutera o tym fakcie. Jeżeli powodem takiego zachowania jest rezygnacja z udziału w procesie, warto o tym powiedzieć. Przecież każdy może zmienić zdanie. W przeciwnym razie w sytuacji, gdy sami aktywnie zaczynamy poszukiwać pracy, na zawsze stracimy wsparcie profesjonalnego konsultanta ds. rekrutacji, który nigdy więcej do nas nie zadzwoni z propozycją pracy. Jeżeli zmieniły nam się plany i nagle nie możemy przyjechać na rozmowę, również nie bójmy się o tym powiedzieć. Każdemu może wypaść coś ważnego, również konsultantowi. Jeżeli uważa, że nasz profil zawodowy spełnia kryteria prowadzonego projektu, zrobi wszystko, aby znaleźć bardziej dogodny dla nas termin spotkania.

Rekrutacyjny dress-code

Spotkanie rekrutacyjne jest spotkaniem biznesowym, zatem ubiór kandydata powinien być elegancki i schludny, choć nie jest tak, że nie ma tu miejsca na odrobinę nonszalancji. Eleganckie marynarki i spódnice u kobiet czy garnitury u mężczyzn wcale nie są dzisiaj dress code’owym must have! Żadnego konsultanta nie zdziwią już kolorowe skarpetki do garnituru, wzorzysta marynarka czy spódnica bądź inne elementy ubioru podkreślające styl kandydata. Należy tylko pamiętać, aby elementy stroju do siebie pasowały i były w dobrym guście.

Pierwsze spotkanie

Warto pamiętać, że całowanie kobiet przez mężczyzn jest już passe i podobnie jak w kontakcie mężczyzna-mężczyzna czy kobieta-kobieta, panowie z paniami witają się poprzez uściśnięcie dłoni. Uścisk dłoni może nam wiele powiedzieć o rozmówcy, dlatego warto pamiętać, aby podawać rękę w sposób zdecydowany i odważny. Dotyczy to także kobiet – nieco „męski”, twardy i konkretny sposób uściśnięcia dłoni rozmówcy jest bardzo dobrze odbierany, jeśli chcemy być pełnoprawnymi partnerami w nadchodzącej dyskusji.

W trakcie rozmowy…

Musimy pamiętać o wyłączeniu telefonu komórkowego. Jego nieoczekiwane dzwonienie może nie tylko źle o nas świadczyć, ale również wybić z rytmu udzielania odpowiedzi na pytania rekrutera. Niestety zdarzają się kandydaci, którzy w czasie trwania rozmowy rekrutacyjnej odbierają telefon, tłumacząc się, że jest on niezwykle ważny. Jeśli chcemy zrobić dobre wrażenie na rekruterze, lepiej żebyśmy oddzwonili po zakończeniu rozmowy rekrutacyjnej.

Scroll to Top