Agencje rekrutacyjne w Warszawie

Co to jest agencja rekrutacyjna i dlaczego warto z niej skorzystać?

Rynek pracy coraz częściej określany jest „rynkiem pracownika”. Odnalezienie odpowiedniego kandydata na konkretne stanowisko i przekonanie go do pracy w firmie bywa wyzwaniem. W tej sytuacji pomocne mogą okazać się agencje rekrutacyjne.

Wraz ze zwiększaniem się liczby miejsc pracy oraz spadkiem bezrobocia, przedsiębiorstwa zmuszone są do szukania nowych rozwiązań w kwestii naboru pracowników. Obecnie sytuacja na rynku pracy jest pełna wyzwań dla przedsiębiorców. Wchodzące w życie nowe przepisy prawne, konieczność spełniania licznych wymogów są okolicznościami w których działają dzisiaj rekruterzy.

Dynamikę zmian wyjątkowo wyraźnie widać w większych miastach, takich jak Warszawa, gdzie duży jest zarówno rynek pracy, jak rotacja pracowników. Wyzwaniem jest szczególnie rekrutacja pracowników w branży IT, medycznej oraz wykwalifikowanych inżynierów. Deficyt specjalistów sprawia, że coraz częściej zatrudniani są kandydaci bez doświadczenia. Determinuje to konieczność wybierania pracowników na podstawie ich predyspozycji i potencjału dalszego rozwoju. Intensywnie poszukuje się także pracowników wykonujących prace prostsze i dorywcze. Dlatego coraz częściej niezbędne okazują się profesjonalne agencje rekrutacyjne.

Od 2011 roku bardzo dynamicznie pojawiają się nowe firmy rekrutacyjne. Ich zadaniem jest pomaganie przedsiębiorstwom w dostosowywaniu zatrudnienia do potrzeb, pozyskiwaniu talentów oraz uelastycznianiu rynku pracy. W Warszawie działa bardzo wiele agencji pracy, które pomagają w znalezieniu odpowiedniej osoby na konkretne stanowisko. Z usług firm rekrutacyjnych korzystają zarówno organizacje, jak i osoby poszukujące zatrudnienia.

Jakie zadania realizują firmy rekrutacyjne?

Agencje rekrutacyjne wspierają mobilność pracowników, wraz z pracodawcami przygotowując odpowiednie programy wspierające w sytuacji podjęcia pracy.  Pracodawcy coraz częściej zlecają proces naborów stałych – na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie – profesjonalnym firmom, dysponującym skutecznymi narzędziami.

Zadaniem konsultantów z agencji pracy jest poznanie i zrozumienie potrzeb firmy i zaplanowanie rekrutacji w taki sposób, żeby zrealizować te potrzeby. Jednocześnie konieczne jest zrozumienie osób aplikujących na konkretne stanowisko. Dzięki połączeniu tych dwóch obszarów mają  szansę wypracować porozumienie i zbudować zaufanie pomiędzy stronami. Dlatego bardzo ważnym aspektem wspierania firmy w naborze pracowników jest poznanie wartości i celów firmy – klienta oraz oczekiwań wobec osoby na danym stanowisku.

Z jakich metod korzystają agencje rekrutacyjne?

Metody, z których korzystają zespoły firm rekrutacyjnych to między innymi Assessment Centre – polegający na obserwacji uczestników podczas realizacji zadań. Pomocnym narzędziem jest również Employer Branding – program pomagający w budowaniu wizerunku atrakcyjnego pracodawcy. Dodatkowo w przypadku trudniejszych naborów na stanowiska kierownicze oraz specjalistyczne, w ofercie firm rekrutacyjnych można znaleźć program Executive Search, którego zadaniem jest dotarcie do odpowiednich kandydatów przy pomocy poszukiwań bezpośrednich.

Bardzo szeroką ofertę wspierającą w procesie zatrudniania nowych pracowników ma, działająca między innymi w Warszawie, firma BIGRAM. Obejmuje ona zarówno bazę ofert pracy dla kandydatów, jak kompleksowy zestaw usług dla pracodawców. Wśród wielu propozycji BIGRAM z dziedziny HR-u kierowanych do przedsiębiorstw znajdziemy programy rekrutacyjne dla menedżerów i specjalistów oraz specjalistów IT, programy Executive Search, Assessment Centre, pracę nad modelami kompetencji, oraz Employer Branding. W obecnej sytuacji na rynku pracy ogromnym wsparciem dla firm w procesie naboru może być profesjonalna agencja rekrutacyjna. Dysponuje ona odpowiednimi narzędziami oraz doświadczeniem w procesie zatrudnienia.

BIGRAM posiada oddziały agencji rekrutacyjnej w miastach Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków.

Scroll to Top