bigram(at)bigram.pl +48 (22) 646 94 94

Savoir vivre w procesie rekrutacji

O jakich zasadach dobrego zachowania powinien pamiętać kandydat przystępując do rekrutacji, aby zwiększyć swoje szanse w procesie, zostać zapamiętanym przez rekrutera i tym samym zagwarantować sobie udział w przyszłych rekrutacjach na podobne stanowiska?

(więcej…)

Assessment Centre i jego najważniejsze elementy

Firmy coraz częściej doceniają znaczenie AC w procesie rekrutacji, mimo że taki audyt generuje dodatkowe koszty. Nie każdy natomiast wie, na czym dokładnie ten proces polega, jak go prawidłowo przeprowadzić i dlaczego jest tak ważny.

(więcej…)

Assessment Centre

Assessment Centre to tzw. ocena zintegrowana, najbardziej złożona metoda selekcji. Sesja badawcza trwa od kilku godzin nawet do dwóch dni. Metoda bazuje na zadaniach zbliżonych do tych, z jakimi kandydat spotka się, pełniąc daną funkcję. Kandydat wykonuje różne zadania pisemne, ale bierze również udział w symulacyjnych ćwiczeniach grupowych.

(więcej…)

Testy rekrutacyjne

Najczęściej przeprowadzane i interpretowane przez psychologów. Informacje uzyskane o kandydacie na podstawie testów służą jako materiał wspierający, nigdy decydujący o zatrudnieniu lub nie. Wyniki testów, zawsze rozpatrywane są w odniesieniu do oczekiwanych predyspozycji na obsadzanym stanowisku. Jeśli nawet uzyskasz w jakimś obszarze niższe wyniki, może się okazać, że akurat te wymiary nie są istotne do efektywnego pełnienia danej funkcji.

(więcej…)

Pytania które można zadać pracodawcy

Podczas rozmowy masz możliwość zapytania o interesujące Cię aspekty przyszłej pracy i stanowiska, na które aplikujesz. Wykorzystaj ten moment, aby uzyskać maksimum informacji od pracodawcy, być może jest to jedyna okazja. Poza tym sposób zadawania pytań i ich wnikliwość to również droga do dobrego zaprezentowania się. Osoba rekrutująca przykłada dużą wagę do zadawanych przez kandydata pytań.

(więcej…)

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie rekrutacyjnej

Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej przypomnij sobie proces rekrutacji, ogłoszenie, zapoznaj się z firmą, zastanów nad prezentacją swojego doświadczenia. Wśród często pojawiających się pytań na rozmowie są te dotyczące sukcesów, porażek, również sytuacji stresujących. Spodziewaj się też pytania o oczekiwania finansowe i dostępność.

(więcej…)

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Zacznij od sprawdzenia z kim będziesz rozmawiać oraz zapoznania się z firmą potencjalnego pracodawcy.

(więcej…)

Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych

Rozmowa kwalifikacyjna to najczęściej stosowana metoda selekcji kandydatów. Jest kulminacyjnym momentem procesu rekrutacyjnego, podczas którego masz szansę zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy jako najlepszy/a kandydat/tka na oferowane stanowisko.

(więcej…)

Etapy procesu selekcji

Etapy procesu rekrutacji i selekcji w prowadzonych przez nas projektach różnią się od siebie w zależności od poziomu i specyfiki stanowiska oraz preferencji naszych klientów.

Standardowo nasze projekty rekrutacyjne składają się z kilku etapów:

 • profilowanie stanowiska i ustalenie strategii poszukiwań z pracodawcą,

czyli określenie zakresu obowiązków na danym stanowisku i wymagań w stosunku do kandydatów oraz wybór metod dotarcia do nich

 • identyfikacja kandydatów

poprzez poszukiwania bezpośrednie (direct search), wykorzystanie naszej bazy danych, kontakty konsultantów (networking), portale społecznościowe, ogłoszenia rekrutacyjne i inne

 • ocena Kandydatów,
 • rekomendacja.

 

W trakcie oceny Kandydatów posługujemy się następującymi metodami:

 • analiza dokumentów aplikacyjnych,
 • wywiad zawodowy,
 • wywiad kompetencyjny,
 • test ProfileXT i inne narzędzia psychometryczne,
 • indywidualne zadania symulacyjne, próbki pracy,
 • Assessment Center,
 • sprawdzenie referencji.

Wymienione wyżej techniki są zawsze indywidualnie dobierane do konkretnego projektu rekrutacyjnego tak, abyśmy w sposób jak najbardziej pełny i dogłębny mogli przeanalizować stopień dopasowania profilu kandydata do wymagań stawianych przez pracodawcę, naszego klienta na danym stanowisku.

Jak pisać list motywacyjny

List motywacyjny jest dokumentem, który wraz z życiorysem zawodowym przesyłasz potencjalnemu pracodawcy. Stanowi uzupełnienie informacji zawartych w CV i wspólnie z nim ma przekonać pracodawcę o tym, że jesteś najlepszym/szą kandydatem/tką na oferowane stanowisko. Dlatego ważna jest zarówno treść, jak i forma tego dokumentu.

(więcej…)

Jak pisać cv

Życiorys zawodowy jest zazwyczaj dokumentem rzadziej modyfikowanym niż list motywacyjny. W miarę upływu lat dopisujesz zdobywane doświadczenia i umiejętności. Czasem możesz uwypuklić w nim nowe elementy, kiedy zaczną Cię interesować inne niż dotychczas stanowiska. Zawsze natomiast w CV liczy się zarówno treść, jak i forma oraz bezwarunkowa zgodność z prawdą.

(więcej…)