Etapy procesu rekrutacji

Jesteśmy firmą doradczą specjalizującą się w procesach rekrutacji. To oznacza, że pracujemy na zlecenia Klientów, pracodawców, którzy poszukują Kandydatów na określone stanowiska.

Poszczególne etapy procesu rekrutacji i wyboru Kandydatów różnią się od siebie w zależności od poziomu i specyfiki stanowiska oraz preferencji naszych Klientów. Postaramy się przedstawić Ci na czym polega proces i jaką nasi Konsultanci, HR Business Partnerzy BIGRAM, realizują projekty rekrutacyjne.

Rozpoczynając współpracę z Klientem otrzymujemy profil stanowiska, opis zakresu obowiązków oraz oczekiwań w stosunku do Kandydatów. Wspólnie z Klientem, opisujemy ofertę pracy określając korzyści, poziom wynagrodzenia oraz innych pozapłacowych benefitów, oferowanych przez Pracodawcę potencjalnym Kandydatom.

Standardowo nasze projekty rekrutacyjne składają się z kilku etapów:

Naszych konsultantów, HR Business Partnerów BIGRAM, w realizacji projektów wspierają tzw. reasercherzy. Wspólnie identyfikują osoby, dla których dana oferta może stanowić interesującą propozycję rozwoju zawodowego.
Mamy kilka sposobów, aby przygotować dla naszego Klienta listę potencjalnych Kandydatów, których chcemy zaprosić do udziału w procesie.

 • W pierwszej kolejności zaglądamy do naszej Bezpiecznej Bazy BIGRAM, czyli osób, które zapisały swoje cv w naszej bazie kandydatów i wyraziły zgodę na kontakt w związku z realizowanymi przez nas projektami rekrutacyjnymi.
  • Jeśli jeszcze nie zarejestrowałeś się w BBB, zapraszamy bk.bigram.pl
 • Przygotowujemy ogłoszenie, zapraszając Kandydatów do przesyłania aplikacji zgodnych z profilem poszukiwań (Kandydaci rejestrują się pod konkretnym linkiem podanym w ogłoszeniu). Ogłoszenie jest publikowane na naszej stronie www. bigram.pl, na pracuj.pl, lub w innych serwisach.
  • W trakcie rejestracji na konkretne ogłoszenie np. z pracuj.pl można od razu wyrazić zgodę na pozostanie w naszej Bezpiecznej Bazie BIGRAM pod kątem kolejnych projektów – polecamy skorzystanie z tej możliwości.
  • Rejestrując się w naszej bazie, lub na konkretne ogłoszenie, otrzymasz maila potwierdzającego, że aplikacja dotarła do naszej Bezpiecznej Bazy BIGRAM.
  • Warto obserwować nasz profil na Linkedin, gdzie publikujemy wybrane ogłoszenia.
 • Wykonujemy poszukiwania bezpośrednie (direct search), czyli odzywamy się do osób, które mogłyby być zainteresowane ofertą, mają zbliżone doświadczenia do poszukiwanego profilu.
 • Nasi konsultanci korzystają również z networkingu, swojej sieci kontaktów.

Zbieramy dane i przechowujemy w naszej Bezpiecznej Bazie BIGRAM na podstawie zgody otrzymanej od Kandydatów, zgodnie z naszą Polityką Prywatności oraz obowiązującymi przepisami (RODO).

 • Na początek Analizujemy otrzymane od Kandydatów dokumenty.
 • Z wybranymi osobami, których profil pokrywa się z poszukiwanym kontaktujemy się telefonicznie lub mailowo, celem przeprowadzenia wstępnego wywiadu zawodowego i uzyskania dodatkowych informacji na tematy motywacji, oczekiwań i dyspozycyjności.
  • Pamiętaj, możesz umówić się na rozmowę telefoniczną. Jeśli nasz reasercher lub konsultant skontaktuje się z Tobą w momencie, gdy nie będziesz mógł swobodnie rozmawiać, możesz poprosić o kontakt w innym terminie.
  • Kontaktujemy się tylko z wybranymi osobami.
 • W kolejnym etapie nasi HR Business Partnerzy, lub reasercherzy, proponują wybranym Kandydatom osobiste spotkanie lub rozmowę np. poprzez skype. Nasi konsultanci są wykwalifikowanymi rekruterami, którzy w trakcie spotkań wykonują również wywiad kompetencyjny, który pozwala poznać bliżej Kandydatów w obszarze umiejętności miękkich i predyspozycji do np. współpracy w zespole, przywództwa, skutecznej komunikacji, orientacji na cel, zarządzania zespołem i in. Na takie spotkanie zazwyczaj planujemy godzinę, ale zdarza się, że czas może się nieco różnić w zależności od stanowiska i specyfiki poszukiwań.
 • W trakcie procesów mogą pojawić się również: indywidualne zadania symulacyjne, prośba o portfolio, case study, przygotowanie prezentacji, udział w Assessment Center, test ProfileXT (on-line) lub inna forma sprawdzenia doświadczeń i kompetencji. O takich dodatkowych elementach uprzedzamy naszych Kandydatów.
  • Ten etap jest różny w zależności od tego jak określimy z Pracodawcą, naszym Klientem, przebieg procesu selekcji. Zaproszonych Kandydatów informujemy o kolejnych krokach i wydarzeniach, które są związane z rekrutacją, jednocześnie ustalając formę kontaktu i terminy spotkań.
 • Za zgodą Kandydata sprawdzamy referencje.

Wszystkie wyżej wymienione metody i techniki są zawsze indywidualnie dobierane do konkretnego projektu rekrutacyjnego tak, abyśmy w sposób jak najbardziej pełny i dogłębny mogli przeanalizować stopień dopasowania profilu Kandydata do wymagań stawianych przez Pracodawcę, naszego Klienta, na dane stanowisko.

 • Rekomendowani przez nas Kandydaci są następnie zapraszani do spotkania z reprezentantami pracodawcy. Następnie nasz Klient dokonuje wyboru i przedstawia ofertę pracy jednemu z rekomendowanych przez nas Kandydatów.
 • Wybrany Kandydat, jest przez nas wspierany w procesie finalnych negocjacji oraz kwestii formalnych związanych z podjęciem nowego wyzwania zawodowego.
  • Pamiętaj, jeśli przedstawiona oferta nie spełnia Twoich oczekiwań możesz zwrócić się do naszego konsultanta o wsparcie w prowadzeniu mediacji i negocjacji warunków zatrudnienia.

Wybrany Kandydat rozpoczyna pracę u naszego Klienta.

A my rozpoczynamy kolejne poszukiwania i projekty.

 

 

Wierzymy w potencjał wszystkich naszych Kandydatów.

To tylko kwestia czasu i okoliczności, abyśmy mogli połączyć odpowiednią ofertę rozwoju zawodowego i pracodawcę, naszego Klienta, z Kandydatem. 🙂